Slovenčina
 

História

 

Sto rokov priemyselnej ťažby uhlia na hornej Nitre

Hornonitrianska hnedouhoľná panva je najbohatšou a najrozsiahlejšou v Slovenskej republike. Prvé pokusy s dobývaním uhlia siahajú do 18. storočia. Cieľavedomá priemyselná ťažba sa datuje od obdobia, keď sa Západouhorská kamenouhoľná spoločnosť zapísala do podnikového registra a 1. júla 1909 začala s výstavbou Bane Handlová. Rok 2009 je rokom storočnice priemyselnej ťažby uhlia na hornej Nitre. Počas vojny sa objavujú kutacie práce v Novákoch, kde prvý vozík uhlia bol vyťažený v roku 1940. K dvom ťažobným závodom pribudol vroku 1962 najmladší - Baňa Cigeľ.
V júli 1965 vznikli Uhoľné a lignitové bane združujúce ťažobné závody. Spoločnosť musela neraz preukazovať opodstatnenosť ťažby uhlia na Slovensku a v rámci svojej existencie prešla mnohými reorganizáciami a zmenami.
1. júla 1996 založil Fond národného majetku SR akciovú spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza. V ďalšom období prezídium FNM vydalo rozhodnutie o privatizácii 97 % akcií Hornonitrianskych baní Prievidza v prospech nadobúdateľa Hornonitrianske bane zamestnanecká, akciová spoločnosť, Prievidza.

 

Viac z histórie

Najbohatšou a najrozsiahlejšou hnedouhoľnou panvou v Slovenskej republike je hornonitrianska. Archeologické výskumy ukázali, že uhlie sa v tejto lokalite spaľovalo už v skorom stredoveku. Našlo sa v blízkosti dechtárskych jám. Starí výrobcovia dechtu zrejme používali uhlie zo slojov, vychádzajúcich na povrch. Pokusy s ťažbou sa sporadicky vyskytovali aj v 18. a 19. storočí. S cieľavedomou priemyselnou ťažbou sa začalo začiatkom 20. storočia v Handlovej po vybudovaní železnice medzi Handlovou a Prievidzou. V čase druhej svetovej vojny boli Handlovské uhoľné bane jediným ťažobným závodom na Slovensku, kde možno hovoriť o rozvinutej ťažbe uhlia. Počas vojny sa začali aj prvé kutacie práce v Novákoch, kde došlo postupne k vybudovaniu banského závodu a prvé uhlie sa dostalo z Novák na trh v roku 1940.

Po druhej svetovej vojne s rozvojom uhoľného priemyslu sa menila aj jeho organizačná štruktúra. Do roku 1950 boli bane sústredené v jednom podniku - Handlovských uhoľných baniach a podliehali Oblastnému riaditeľstvu v Bratislave. Neskôr po vybudovaní nových závodov aj na ložiskách mimo hornej Nitry vznikol trust Slovenských uhoľných baní so sídlom v Prievidzi. 1. 7. 1965 vznikli Uhoľné a lignitové bane ako odborová výrobno-hospodárska jednotka trustového typu, ku ktorej boli pričlenené aj Juhomoravské lignitové bane v Hodoníne. Začiatkom 70-tych rokov, po predchádzajúcom obmedzení investičnej výstavby, nadobudli pevné palivá znova svoje miesto v palivovo-energetickom komplexe a nastal tlak na rozvoj ich ťažby a ťažobných základní. Po novej reorganizácii sa odborový podnik pretransformoval na koncern Uhoľné a lignitové bane. Okrem ťažobných závodov zastrešoval aj účelové organizácie zamerané na projektovanie, banský výskum, automatizáciu riadenia a neskôr aj strojársku základňu a výstavbovú organizáciu. Podobné členenie zostalo aj po roku 1989 v rámci štátneho podniku Slovenské uhoľné bane. Rozhodnutím vlády sa Slovenské uhoľné bane začiatkom roku 1993 rozčlenili na sedem samostatných subjektov. Jedným z nich sa stal štátny podnik Hornonitrianske bane, Prievidza, ako nástupnícka organizácia Slovenských uhoľných baní. Tvorili ho odštepné závody Baňa Cigeľ, Baňa Handlová, Baňa Nováky, Banská mechanizácia a elektrifikácia Nováky a Hlavná banská záchranná stanica Prievidza.

V roku 1996 prebehla transformácia štátneho podniku na akciovú spoločnosť. K 30. 6. 1996 bol zrušený bez likvidácie štátny podnik Hornonitrianske bane a 1. 7. 1996 založil Fond národného majetku SR akciovú spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza. Súčasťou tohto komplexu sa stali aj odštepné závody. V ďalšom období prezídium FNM vydalo rozhodnutie o privatizácií 97 % akcií Hornonitrianskych baní Prievidza v prospech nadobúdateľa Hornonitrianske bane zamestnanecká, akciová spoločnosť, Prievidza.

Proces reštrukturalizácie spoločnosti začal v roku 1997. Postupne došlo k centralizácii rozhodujúcich obslužných činností, čím sa zabezpečilo efektívnejšie hospodárenie v oblasti odbytu uhlia, dopravy, nákupu a opráv banskej techniky. V súvislosti s postupným znižovaním uhoľných zásob v odštepných závodoch Baňa Cigeľ a Baňa Handlová boli v roku 2003 oba závody zrušené a ťažba uhlia pričlenená k riaditeľstvu spoločnosti a Bani Nováky. Pokračujúca reštrukturalizácia si v ďalších rokoch vyžiadala organizačné zmeny v riadení technických a ekonomických činností. Všetky zmeny smerovali k zníženiu stupňov riadenia. Vnútornú organizáciu od 1.januára 2007 tvorí HBP, a.s,. ako výkonný a riadiaci subjekt a odštepné závody.




© Copyright 2004-2024 - Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. - všetky práva vyhradené | mapa stránky | kontakty | späť